Loading...
Home2021-04-05T19:54:45+02:00
Download Final Results 2021
  • Juan Ayuso’s star shines at Giro del Belvedere

    The 18-year-old Spaniard of Team Colpack-Ballan completed the Trofeo Piva-Giro del Belvedere double, twenty years after Yaroslav Popovych in 2001. The podium was rounded out by Viktor Potocki and Alexandre Balmer Juan Ayuso completed a memorable weekend, taking a solo victory in the 82nd Giro del Belvedere on Monday, April 5th, 2021. After the success of Trofeo Piva, the 18-year-old rider of Team Colpack-Ballan gave [...]

  • World Tour-style Giro del Belvedere goes on stage tomorrow

    A global field of 175 riders and 35 teams at the start of Villa di Villa (Northern Italy) on Monday, April 5th, 2021, for the international U23 classic. Live streaming from 16.20 on Facebook,  YouTube event’s channel and Tuttobiciweb. Gianni Bugno and the Italian Cycling Federation President Cordiano Dagnoni special guests of the event While Northern Classics are the first [...]

  • Colnaghi tackles Giro del Belvedere under Battistella’s shadow

    The Italian hopes are pinned on the 22-year-old prospect, awaited on the starting grid on Monday, April 5th at Villa di Villa trying to repeat the exploit of the last winner. In 2019, Samuele Battistella took the first place in Villa di Cordignano, winning the Giro del Belvedere in a two-way sprint before catching up the rainbow jersey in the U23 category in Harrogate few months [...]

  • Giro del Belvedere runs safely during the emergency

    On Monday 5th April, the U23 international classic race in Villa di Villa (Treviso, Northern Italy) will take place without spectators, while adopting strict security measures. The race will be streamed live starting at 4.30 pm CET Only one week to go before the 82nd edition of Giro del Belvedere, the international race for U23s, scheduled on Monday 5th April [...]

  • Giro del Belvedere awaits another off-road potential star

    Groupama-FDJ’s Alexandre Balmer, Swiss prospect of the multidiscipline, will be at the forefront at the Italian U23 one-day race on April 5th. “Van der Poel and Van Aert are my points of reference” Scheduled on Monday, April 5th in Villa di Villa (Treviso, Northern Italy), the Giro del Belvedere is one of those U23 international event made to leave a [...]

Final Results 2021

Rang Doss. Nom Prénom Pays Equipe
1 56 AYUSO PESQUERA JUAN ESP TEAM COLPACK BALLAN 03:56:18
2 129 POTOCKI VIKTOR CRO LJUBLJANA GUSTO SANTIC – Slovenia 00:14
3 106 BALMER ALEXANDRE SUI GROUPAMA – FDJ – CONTINENTAL – France 00:00
4 93 PARET-PEINTRE VALENTIN FRA AG2R – CITROEN U23 – France 00:20
5 109 RAUGEL ANTOINE FRA GROUPAMA – FDJ – CONTINENTAL – France 00:00
6 162 HELLEMOSE ASBJORN DEN VELO CLUB MENDRISIO – Switzerland 00:00
7 123 HESSMANN MICHEL GER JUMBO-VISMA DEV TEAM – Holland 00:00
8 90 PIETROBON ANDREA ITA CYCLING TEAM FRIULI 00:00
9 62 MULUEBERHAN HENOK ERI TEAM QHUBEKA 00:32
10 85 PARRAVANO FRANCESCO ITA  ARAN CUCINE VEJUS 00:00
11 10 ZAMBANINI EDOARDO ITA ZALF DESIREE FIOR 00:00
12 82 GINESTRA LORENZO ITA  ARAN CUCINE VEJUS 00:00
13 165 SANTAROMITA VILLA ALESSANDRO ITA VELO CLUB MENDRISIO – Switzerland 00:00
14 95 TRONCHON BASTIEN FRA AG2R – CITROEN U23 – France 00:00
15 32 CARBONI MATTEO ITA BIESSE ARVEDI 00:00
16 110 THOMPSON REUBEN NZL GROUPAMA – FDJ – CONTINENTAL – France 00:00
17 118 GOLDSTEIN EDO ISR ISRAEL CYCLING ACADEMY – Israel 00:00
18 102 GESSNER JAKOB GER DEUTSCHLAND – National Team 00:00
19 116 BOUCEK JAKUB CZE ISRAEL CYCLING ACADEMY – Israel 00:00
20 173 MEENS JOHAN BEL BINGOAL WALLONIE B.DEV TEAM – Belgium 00:00
21 89 MIHOLJEVIC FRAN CRO CYCLING TEAM FRIULI 00:40
22 86 BURATTI NICOLO’ ITA CYCLING TEAM FRIULI 00:00
23 31 BELLERI MICHAEL ITA BIESSE ARVEDI 00:00
24 4 PARISINI NICOLO’ ITA  BELTRAMI TSA TRE COLLI 00:00
25 63 PRITZEN MARC OLIVER ITA TEAM QHUBEKA 00:00
26 37 CARPENE SAMUELE ITA GENERAL STORE -F.LLI CURIA -ESSEGIBI 00:00
27 142 MARTÍN GUTIERREZ ALEX ESP EOLO KOMETA – Spain 00:00
28 84 MALAVER SAMACA BRAYAN ESTABAN COL  ARAN CUCINE VEJUS 00:00
29 60 VERRE ALESSANDRO ITA TEAM COLPACK BALLAN 01:20
30 35 SERRANO RODRIGUEZ JAVIER ESP BIESSE ARVEDI 00:00
31 101 BENZ PIRMIN GER DEUTSCHLAND – National Team 00:00
32 33 CIUCCARELLI RICCARDO ITA BIESSE ARVEDI 00:00
33 29 SESSA GERARDO ITA VELO RACING PALAZZAGO 00:00
34 130 SKOK ANZE SLO LJUBLJANA GUSTO SANTIC – Slovenia 00:00
35 9 QUARTUCCI LORENZO ITA ZALF DESIREE FIOR 00:00
36 36 AGOSTINI NICHOLAS ITA GENERAL STORE -F.LLI CURIA -ESSEGIBI 00:00
37 61 BONALDO KEVIN ITA TEAM QHUBEKA 00:00
38 39 MENEGOTTO JACOPO ITA GENERAL STORE -F.LLI CURIA -ESSEGIBI 00:00
39 19 RAVIELE EGIDIO KARIM ITA PETROLI FIRENZE-HOPPLA’-DON CAMILLO 00:00
40 14 TREVISOL MARCO ITA NORTHWAVE – SIATEK – OLMO 01:55
41 94 RETAILLEAU VALENTIN FRA AG2R – CITROEN U23 – France 02:06
42 122 GELEIJN OWEN NED JUMBO-VISMA DEV TEAM – Holland 02:09
43 124 STAUNE-MITTET JOHANNES NOR JUMBO-VISMA DEV TEAM – Holland 02:50
44 22 COLNAGHI LUCA ITA U.C. TREVIGIANI CAMPANA IMBALLAGGI 00:00
45 105 UHLIG HENRI GER DEUTSCHLAND – National Team 00:00
46 17 GHIGINO VALTER ITA PETROLI FIRENZE-HOPPLA’-DON CAMILLO 00:00
47 18 NENCINI TOMMASO ITA PETROLI FIRENZE-HOPPLA’-DON CAMILLO 00:00
48 125 VAN BELLE LOE NED JUMBO-VISMA DEV TEAM – Holland 00:00
49 64 PUPPIO ANTONIO ITA TEAM QHUBEKA 00:00
50 58 PETRUCCI MATTIA ITA TEAM COLPACK BALLAN 00:00
51 163 KNUDSEN OLIVER BECH DEN VELO CLUB MENDRISIO – Switzerland 00:00
52 42 EL GOUZI OMAR ITA ISEO RIME CARNOVALI 00:00
53 92 LABROSSE JORDAN FRA AG2R – CITROEN U23 – France 00:00
54 99 SKRETTEBERG MATHIAS NOR FOUNDATION CCB – United States 00:00
55 91 CHAUSSINAND JORIS FRA AG2R – CITROEN U23 – France 00:00
56 38 POZZA ETTORE ITA GENERAL STORE -F.LLI CURIA -ESSEGIBI 00:00
57 44 PARASHCHAK YAROSLAV UKR ISEO RIME CARNOVALI 00:00
58 30 SHCHYPAK OLEKSANDR UKR VELO RACING PALAZZAGO 00:00
59 21 BUSATTO FRANCESCO ITA U.C. TREVIGIANI CAMPANA IMBALLAGGI 00:00
60 172 GELDERS GIL BEL BINGOAL WALLONIE B.DEV TEAM – Belgium 00:00
61 152 LIPOWITZ FLORIAN GER TIROL KTM CYCLING TEAM – Austria 00:00
62 5 PESENTI THOMAS ITA  BELTRAMI TSA TRE COLLI 00:00
63 145 PIGANZOLLI DAVIDE ITA EOLO KOMETA – Spain 00:00
64 6 BENEDETTI GABRIELE ITA ZALF DESIREE FIOR 00:00
65 154 STEINHAUSER GEORG GER TIROL KTM CYCLING TEAM – Austria 00:00
66 16 FERRI EDOARDO ITA PETROLI FIRENZE-HOPPLA’-DON CAMILLO 00:00
67 34 DRESTI NICHOLAS ITA BIESSE ARVEDI 00:00
68 40 VISINTAINER LORENZO ITA GENERAL STORE -F.LLI CURIA -ESSEGIBI 00:00
69 107 GERMANI LORENZO ITA GROUPAMA – FDJ – CONTINENTAL – France 03:30
70 25 PELLEGRINI CRISTOFER ITA U.C. TREVIGIANI CAMPANA IMBALLAGGI 00:00
71 55 ZECCHIN MICHAEL ITA WORK SERVICE MARCHIOL DINATEK 00:00
72 76 BARONI ALESSANDRO ITA GALLINA ECOTEK COLOSIO 00:00
73 164 MOTTI ALESSANDRO ITA VELO CLUB MENDRISIO – Switzerland 04:10
74 2 CRESCIOLI GIOSUE’ ITA  BELTRAMI TSA TRE COLLI 00:00
75 53 PASE CHRISTIAN DANILO ITA WORK SERVICE MARCHIOL DINATEK 00:00
76 119 HOLLYMAN MASON GBR ISRAEL CYCLING ACADEMY – Israel 00:00
77 147 CADENA MARTINEZ EDGAR MEX A.R. MONEX – San Marino 00:00
78 135 STIEININGER FABIAN AUT UNION RAIFFEISEN R. TIROL – Austria 04:20
79 127 JURISEVIC CARLO CRO LJUBLJANA GUSTO SANTIC – Slovenia 00:00
80 143 MARTIN ROMERO DAVID ESP EOLO KOMETA – Spain 00:00
81 108 PIDCOCK JOSEPH GBR GROUPAMA – FDJ – CONTINENTAL – France 00:00
82 169 NURLYKHASSYM NURBERGEN KAZ VINO – ASTANA MOTORS – Kazakhstan 00:00
83 126 HRIBAR JERNEJ SLO LJUBLJANA GUSTO SANTIC – Slovenia 00:00
84 115 SENS CONNOR SENS AUS HOLDSWORTH – ZAPPI – England 00:00
85 103 PAKALSKI HENRIK GER DEUTSCHLAND – National Team 00:00
86 171 DE VILLE DE GOYET IVAN BEL BINGOAL WALLONIE B.DEV TEAM – Belgium 00:00
87 65 ABREHA NEGASI HAYLU ETH TEAM QHUBEKA 00:00
88 136 GAROFOLI GIANMARCO ITA TEAM DSM DEVELOPMENT – Germany 00:00
89 104 PETER JANNIS GER DEUTSCHLAND – National Team 00:00
90 132 GAMPER MARIO AUT UNION RAIFFEISEN R. TIROL – Austria 00:00
91 97 MENDEZ GABRIEL USA FOUNDATION CCB – United States 00:00
92 27 MANENTI MARCO ITA VELO RACING PALAZZAGO 00:00
93 131 ALBRECHT JASPER AUS UNION RAIFFEISEN R. TIROL – Austria 00:00
94 49 ROBERTI LUCA ITA D’AMICO UM TOOLS 00:00
95 113 KINGSTON MATTHEW GBR HOLDSWORTH – ZAPPI – England 00:00
96 46 BILYI MAKSYM UKR D’AMICO UM TOOLS 00:00
97 170 SHTEIN IOGAN KAZ VINO – ASTANA MOTORS – Kazakhstan 00:00
98 50 RUIZ ACUNA JEFERSON ARMANDO COL D’AMICO UM TOOLS 00:00
99 70 TAFFAREL ANDREA ITA TEAM GAIAPLAST MAGL. L.B. BIBANESE 00:00
100 161 GHIRLANDA MARCO SUI VELO CLUB MENDRISIO – Switzerland 00:00
101 168 MARUKHIN DANIIL KAZ VINO – ASTANA MOTORS – Kazakhstan 00:00
102 151 ENGELHARDT FELIX GER TIROL KTM CYCLING TEAM – Austria 00:00
103 80 PORTA GABRIELE ITA GALLINA ECOTEK COLOSIO 00:00
104 166 CHZHAN IGOR KAZ VINO – ASTANA MOTORS – Kazakhstan 00:00
105 83 LOLLI MARCO ITA  ARAN CUCINE VEJUS 00:00
106 88 DE CASSAN DAVIDE ITA CYCLING TEAM FRIULI 00:00
107 15 VETTOREL MARCO ITA NORTHWAVE – SIATEK – OLMO 00:00
108 137 HAYTER LEO GBR TEAM DSM DEVELOPMENT – Germany 00:00
109 24 CASSOL DANIEL ITA U.C. TREVIGIANI CAMPANA IMBALLAGGI 00:00
110 144 MONTOLI ANDREA ITA EOLO KOMETA – Spain 00:00
111 13 SACCON MATTIA ITA NORTHWAVE – SIATEK – OLMO 00:00
112 114 MEWS BEN GBR HOLDSWORTH – ZAPPI – England 05:20
113 48 PERIC VOJISLAV UKR D’AMICO UM TOOLS 00:00
114 96 HOLEC RICHARD CZE FOUNDATION CCB – United States 00:00
115 3 FREDDI MATTEO ITA  BELTRAMI TSA TRE COLLI 05:50
116 149 VALLES VILLALPANDO JORGE MEX A.R. MONEX – San Marino 00:00
117 175 VERCAMST WESLEY BEL BINGOAL WALLONIE B.DEV TEAM – Belgium 00:00
118 174 VANDEPITTE NATHAN FRA BINGOAL WALLONIE B.DEV TEAM – Belgium 00:00
119 20 TEDESCHI LORENZO ITA PETROLI FIRENZE-HOPPLA’-DON CAMILLO 00:00
120 100 SILLANKORVA JAAKKO FIN FOUNDATION CCB – United States 00:00
121 11 CORDIOLI GIANLUCA ITA NORTHWAVE – SIATEK – OLMO 00:00
122 51 BARSOTTELLI MATTEO ITA WORK SERVICE MARCHIOL DINATEK 00:00
123 28 MASSARO AURELIO ITA VELO RACING PALAZZAGO 00:00