Final results 20222022-04-18T19:16:54+02:00
Download Final Results 2022

Ordine d’arrivo 2022

Pos Num Atleta/Rider Nazione/Country Squadra/team Tempo/Time
1 112 GREGOIRE ROMAIN FRA EQUIPE CONTINENTAL GROUPAMA FDJ – France 03.56.14
2 19 GUZZO FEDERICO ITA ZALF EUROMOBIL FIOR 00.20
3 132 HAGENES PER STRAND NOR JUMBO-VISMA DEVELOPMENT TEAM – Netherlands 00.23
4 16 DE PRETTO DAVIDE ITA ZALF EUROMOBIL FIOR 00.50
5 48 FOLDAGER ANDERS DEN BIESSE – CARRERA 00.00
6 84 PINARELLO ALESSANDRO ITA TEAM BARDIANI – CSF – FAIZANE’ 00.00
7 111 GERMANI LORENZO ITA EQUIPE CONTINENTAL GROUPAMA FDJ – France 00.00
8 110 TERCERO LOPEZ FERNANDO ESP EOLO KOMETA CYCLING TEAM – Spain 00.00
9 103 GOMEZ BECERRA GERMAN DARIO COL COLOMBIA TIERRA DE ATLETAS  GW  SHIMANO – Colombia 00.00
10 151 KEUP PIERRE-PASCAL GER TEAM LOTTO – KERN HAUS – Germany 01.20
11 13 GHIGINO VALTER ITA TEAM HOPPLA’ – PETROLI FIRENZE – DON CAMILLO 00.00
12 25 STOCKWELL OLIVER GBR CYCLING TEAM FRIULI 00.00
13 107 PIGANZOLI DAVIDE ITA EOLO KOMETA CYCLING TEAM – Spain 00.00
14 38 FAVRETTO CARLO FRANCESCO ITA GENERAL STORE – ESSEGIBI – F.LLI CURIA 00.00
15 27 DE CARLO GIOVANNI ITA ISEO RIME CARNOVALI SIAS 00.00
16 86 ALLARD MATTEO FRA AG2R CITROEN TEAM U23 – France 00.00
17 161 GOVEKAR MATEVŽ SLO TIROL KTM CYCLING TEAM – Austria 01.40
18 81 MARCELLUSI MARTIN ITA TEAM BARDIANI – CSF – FAIZANE’ 00.00
19 12 CRETTI LUCA ITA TEAM HOPPLA’ – PETROLI FIRENZE – DON CAMILLO 00.00
20 56 BORTOLUZZI GIOVANNI ITA WORK SERVICE VITALCARE VEGA 00.00
21 18 GUERRA ANDREA ITA ZALF EUROMOBIL FIOR 00.00
22 71 BONALDO KEVIN ITA TEAM QHUBEKA 00.00
23 115 WATSON SAMUEL GBR EQUIPE CONTINENTAL GROUPAMA FDJ – France 02.10
24 66 AGOSTINI NICHOLAS ITA U.C. TREVIGIANI ENERGIA PURA MARCHIOL 00.00
25 145 SKOK ANZE SLO LJUBLJANA GUSTO SANTIC – Slovenia 02.25
26 109 SERRANO RODRIGUEZ JAVIER ESP EOLO KOMETA CYCLING TEAM – Spain 00.00
27 113 PALENI ENZO FRA EQUIPE CONTINENTAL GROUPAMA FDJ – France 00.00
28 155 TARLTON ALEXANDER GER TEAM LOTTO – KERN HAUS – Germany 00.00
29 36 BUSATTO FRANCESCO ITA GENERAL STORE – ESSEGIBI – F.LLI CURIA 00.00
30 175 MESSNER MARTIN AUT WSA KTM GRAZ P/B LEOMO – Austria 00.00
31 15 PORTA GABRIELE ITA TEAM HOPPLA’ – PETROLI FIRENZE – DON CAMILLO 00.00
32 85 TOLIO ALEX ITA TEAM BARDIANI – CSF – FAIZANE’ 00.00
33 141 HOPKINS DYLAN AUS LJUBLJANA GUSTO SANTIC – Slovenia 00.00
34 65 SPERANDIO MATTEO ITA CAMPANA IMBALLAGGI GEO&TEX  TRENTINO 00.00
35 73 GUASCO MATTIA ITA TEAM QHUBEKA 00.00
36 91 REMKHE ANDREY KAZ ASTANA QAZAQSTAN DEVELOPMENT TEAM – Kazakhstan 00.00
37 62 MALAVER SAMACA BRAYAN ESTEBAN COL CAMPANA IMBALLAGGI GEO&TEX  TRENTINO 00.00
38 3 BARONI ALESSANDRO ITA TEAM COLPACK BALLAN 00.00
39 22 BURATTI NICOLO’ ITA CYCLING TEAM FRIULI 00.00
40 96 IWERSEN EMIL DEN BHS – PL BETON BORNHOLM – Denmark 03.10
41 134 RYAN ARCHIE IRL JUMBO-VISMA DEVELOPMENT TEAM – Netherlands 00.00
42 106 MONTOLI ANDREA ITA EOLO KOMETA CYCLING TEAM – Spain 00.00
43 160 KOPECKÝ MATYÁŠ CZE TEAM NOVO NORDISK DEVELOPMENT – USA 03.40
44 57 CARRETTA RICCARDO ITA WORK SERVICE VITALCARE VEGA 00.00
45 146 DONZE ROBIN SUI SWISS RACING ACADEMY – Switzerland 00.00
46 131 GRAAT TIJMEN NED JUMBO-VISMA DEVELOPMENT TEAM – Netherlands 00.00
47 46 BONELLI ALESSIO ITA BIESSE – CARRERA 00.00
48 99 PEDERSEN RASMUS DEN BHS – PL BETON BORNHOLM – Denmark 00.00
49 153 GEßNER JAKOB GER TEAM LOTTO – KERN HAUS – Germany 00.00
50 11 CANTONI ANDREA ITA TEAM HOPPLA’ – PETROLI FIRENZE – DON CAMILLO 00.00
51 44 LUNARDELLI YURI ITA TEAM GAIAPLAST MAGLIFICIO L.B. BIBANESE 00.00
52 98 MENGEL NIKOLAJ DEN BHS – PL BETON BORNHOLM – Denmark 00.00
53 52 GARZI FABIO ITA MASTROMARCO FANS CLUB NIBALI 00.00
54 50 SVRCEK MARTIN SVK BIESSE – CARRERA 00.00
55 2 BALESTRA LORENZO ITA TEAM COLPACK BALLAN 00.00
56 75 PARISINI NICOLO’ ITA TEAM QHUBEKA 00.00
57 87 FEDE GABRIEL FRA AG2R CITROEN TEAM U23 – France 00.00
58 164 PEZZO ROSOLA KEVIN ITA TIROL KTM CYCLING TEAM – Austria 04.30
59 170 ROUMEN FINN NED WPGA AMSTERDAM RACING ACADEMY – Netherlands 00.00
60 166 BUITER RINDERT NED WPGA AMSTERDAM RACING ACADEMY – Netherlands 00.00
61 169 MOURIS WESSEL NED WPGA AMSTERDAM RACING ACADEMY – Netherlands 00.00
62 158 EVANS LOUIS GBR TEAM NOVO NORDISK DEVELOPMENT – USA 00.00
63 123 KINGSTON MATTHEW GBR ZAPPI RACING TEAM – Great Britain 00.00
64 78 DI NELLA GIANNICOLA ITA ARAN CUCINE – VEJUS 00.00
65 51 ARZILLI GABRIELE ITA MASTROMARCO FANS CLUB NIBALI 00.00
66 122 CANDY NICHOLAS GBR ZAPPI RACING TEAM – Great Britain 00.00
67 138 JEROMEL VID SLO KK KRANJ CYCLING TEAM – Slovenia 00.00
68 173 HOFBAUER PHILIPP AUT WSA KTM GRAZ P/B LEOMO – Austria 00.00
69 80 PALUMBO RICCARDO ITA ARAN CUCINE – VEJUS 00.00
70 77 DE LAURENTIIS GIUSEPPE ITA ARAN CUCINE – VEJUS 00.00
71 5 RAVIELE EGIDIO KARIM ITA TEAM COLPACK BALLAN 00.00
72 129 PICKRELL RILEY CAN ISRAEL CYCLING ACADEMY – Israel 00.00
73 70 VETTOREL MARCO ITA U.C. TREVIGIANI ENERGIA PURA MARCHIOL 00.00
74 74 MENEGOTTO JACOPO ITA TEAM QHUBEKA 00.00
75 30 PARASHCHAK YAROSLAV UKR ISEO RIME CARNOVALI SIAS 00.00
76 63 PARRAVANO FRANCESCO ITA CAMPANA IMBALLAGGI GEO&TEX  TRENTINO 00.00
77 61 ELIPANNI LORENZO ITA CAMPANA IMBALLAGGI GEO&TEX  TRENTINO 00.00
78 59 PASE CHRISTIAN DANILO ITA WORK SERVICE VITALCARE VEGA 00.00
79 37 CARPENE GIANMARCO ITA GENERAL STORE – ESSEGIBI – F.LLI CURIA 00.00
80 39 PALOMBA MARCO ITA GENERAL STORE – ESSEGIBI – F.LLI CURIA 00.00
81 68 GRENDENE MARCO ITA U.C. TREVIGIANI ENERGIA PURA MARCHIOL 00.00
82 76 CEROLI UMBERTO ITA ARAN CUCINE – VEJUS 00.00
83 135 SIMMONS COLBY USA JUMBO-VISMA DEVELOPMENT TEAM – Netherlands 05.20
84 167 KRIJNSEN JELTE NED WPGA AMSTERDAM RACING ACADEMY – Netherlands 00.00
85 168 LEERKES BRAM NED WPGA AMSTERDAM RACING ACADEMY – Netherlands 00.00
86 47 BORLINI MARCO ITA BIESSE – CARRERA 00.00
87 32 LA TERRA PIRRE’ SAMUELE ITA SO.L.ME. OLMO 00.00
88 7 FERRONI LORENZO ITA GALLINA ECOTEK LUCCHINI COLOSIO 00.00
89 55 VENTURINI ALESSANDRO ITA MASTROMARCO FANS CLUB NIBALI 00.00
90 6 CIRLINCIONE DOMENICO ITA GALLINA ECOTEK LUCCHINI COLOSIO 00.00
91 33 SUSOL OLES UKR SO.L.ME. OLMO 00.00
92 93 SERGIYENKO DENIS KAZ ASTANA QAZAQSTAN DEVELOPMENT TEAM – Kazakhstan 00.00
93 140 VOVK JAKA SLO KK KRANJ CYCLING TEAM – Slovenia 00.00
94 53 GIORDANI LORENZO ITA MASTROMARCO FANS CLUB NIBALI 00.00
95 4 O’CONNOR RONAN IRL TEAM COLPACK BALLAN 00.00
96 1 AMBROSINI MATTEO ITA TEAM COLPACK BALLAN 00.00
97 108 RACCAGNI GABRIELE ITA EOLO KOMETA CYCLING TEAM – Spain 00.00
98 29 IACOMONI FEDERICO ITA ISEO RIME CARNOVALI SIAS 00.00
99 26 BERASI MICHELE ITA ISEO RIME CARNOVALI SIAS 00.00
100 17 GRIGGION SIMONE ITA ZALF EUROMOBIL FIOR 00.00
101 72 GHEBREHIWET YOHANNES BIRHANE ERI TEAM QHUBEKA 00.00
102 149 RINALDI LORENZO ITA SWISS RACING ACADEMY – Switzerland 00.00
103 105 VARGAS HERNANDEZ BRAYAN COL COLOMBIA TIERRA DE ATLETAS  GW  SHIMANO – Colombia 00.00
104 92 SANCHEZ PABLO FRA ASTANA QAZAQSTAN DEVELOPMENT TEAM – Kazakhstan 00.00
105 83 PELLIZZARI GIULIO ITA TEAM BARDIANI – CSF – FAIZANE’ 05.40
106 94 TONEATTI DAVIDE ITA ASTANA QAZAQSTAN DEVELOPMENT TEAM – Kazakhstan 00.00
107 154 SCHRAG DANIEL GER TEAM LOTTO – KERN HAUS – Germany 00.00
108 14 NENCINI TOMMASO ITA TEAM HOPPLA’ – PETROLI FIRENZE – DON CAMILLO 00.00
109 88 LETHIER MELVYN JPN AG2R CITROEN TEAM U23 – France 05.50
110 42 CAO MARIO ITA TEAM GAIAPLAST MAGLIFICIO L.B. BIBANESE 00.00
DNF 8 GRANADOS CARVAJAL SERGIO NICOLAS COL GALLINA ECOTEK LUCCHINI COLOSIO 00.00
DNF 9 SHCHYPAK OLEKSANDR UKR GALLINA ECOTEK LUCCHINI COLOSIO 00.00
DNF 10 TOMASONI RICCARDO ITA GALLINA ECOTEK LUCCHINI COLOSIO 00.00
DNF 21 ANDREAUS MARCO ITA CYCLING TEAM FRIULI 00.00
DNF 23 OLIVO BRYAN ITA CYCLING TEAM FRIULI 00.00
DNF 24 MILAN MATTEO ITA CYCLING TEAM FRIULI 00.00
DNF 28 FRACCARO LORENZO ITA ISEO RIME CARNOVALI SIAS 00.00
DNF 31 CANALE MARCO PASQUALE ITA SO.L.ME. OLMO 00.00
DNF 34 TREVISOL MARCO ITA SO.L.ME. OLMO 00.00
DNF 35 YUDENKO VOLODYMYR UKR SO.L.ME. OLMO 00.00
DNF 40 ZECCHIN MICHAEL ITA GENERAL STORE – ESSEGIBI – F.LLI CURIA 00.00
DNF 41 BONANNI CHRISTIAN ITA TEAM GAIAPLAST MAGLIFICIO L.B. BIBANESE 00.00
DNF 43 CIA JACOPO ITA TEAM GAIAPLAST MAGLIFICIO L.B. BIBANESE 00.00
DNF 45 TAFFAREL ANDREA ITA TEAM GAIAPLAST MAGLIFICIO L.B. BIBANESE 00.00
DNF 49 GOBBO LORENZO ITA BIESSE – CARRERA 00.00
DNF 54 TEDESCHI LORENZO ITA MASTROMARCO FANS CLUB NIBALI 00.00
DNF 58 GINESTRA LORENZO ITA WORK SERVICE VITALCARE VEGA 00.00
DNF 60 PATIES MONTAGNER ERIC ITA WORK SERVICE VITALCARE VEGA 00.00
DNF 64 SPERANDIO LUCA ITA CAMPANA IMBALLAGGI GEO&TEX  TRENTINO 00.00
DNF 67 CAO MARCO ITA U.C. TREVIGIANI ENERGIA PURA MARCHIOL 00.00
DNF 69 FURLAN FRANCESCO ITA U.C. TREVIGIANI ENERGIA PURA MARCHIOL 00.00
DNF 79 NOBETTI ALESSANDRO ITA ARAN CUCINE – VEJUS 00.00
DNF 82 NIERI ALESSIO ITA TEAM BARDIANI – CSF – FAIZANE’ 00.00
DNF 90 TACHOT THOMAS FRA AG2R CITROEN TEAM U23 – France 00.00
DNF 100 ROSENLUND STIAN DEN BHS – PL BETON BORNHOLM – Denmark 00.00
DNF 101 AVILA AVENDAÑO FREDDY COL COLOMBIA TIERRA DE ATLETAS  GW  SHIMANO – Colombia 00.00
DNF 102 PINZON VILLALBA EDGAR ANDRES COL COLOMBIA TIERRA DE ATLETAS  GW  SHIMANO – Colombia 00.00
DNF 104 RAMIREZ GIRALDO JOHAN COL COLOMBIA TIERRA DE ATLETAS  GW  SHIMANO – Colombia 00.00
DNF 116 KOBZAR PAVLO UKR EUROCAR GS CYCLING TEAM 00.00
DNF 117 MOVCHAN ANDRII UKR EUROCAR GS CYCLING TEAM 00.00
DNF 118 NIZELSKYI ANDRII UKR EUROCAR GS CYCLING TEAM 00.00
DNF 119 SMETIANIUK OLEKSANDR UKR EUROCAR GS CYCLING TEAM 00.00
DNF 120 SYDOR SERHII UKR EUROCAR GS CYCLING TEAM 00.00
DNF 121 BALL ALEXANDER GBR ZAPPI RACING TEAM – Great Britain 00.00
DNF 124 LIGHTFOOT OWEN GBR ZAPPI RACING TEAM – Great Britain 00.00
DNF 126 BOUCEK JAKUB CZE ISRAEL CYCLING ACADEMY – Israel 00.00
DNF 127 DAVIDZON LAHAV ISR ISRAEL CYCLING ACADEMY – Israel 00.00
DNF 128 GOLDSTEIN EDO ISR ISRAEL CYCLING ACADEMY – Israel 00.00
DNF 133 KRAMER JESSE NED JUMBO-VISMA DEVELOPMENT TEAM – Netherlands 00.00
DNF 136 CERNE ANDREJ SLO KK KRANJ CYCLING TEAM – Slovenia 00.00
DNF 137 TURKULOV LUKA SRB KK KRANJ CYCLING TEAM – Slovenia 00.00
DNF 139 MERTELJ ENEJ SLO KK KRANJ CYCLING TEAM – Slovenia 00.00
DNF 142 HRIBAR JERNEJ SLO LJUBLJANA GUSTO SANTIC – Slovenia 00.00
DNF 143 JORDAN ADAM SLO LJUBLJANA GUSTO SANTIC – Slovenia 00.00
DNF 147 EGGENBERG RUBEN SUI SWISS RACING ACADEMY – Switzerland 00.00
DNF 148 KLAHRE JAKOB SUI SWISS RACING ACADEMY – Switzerland 00.00
DNF 152 DREßLER LUCA GER TEAM LOTTO – KERN HAUS – Germany 00.00
DNF 156 BARNETT BEN GBR TEAM NOVO NORDISK DEVELOPMENT – USA 00.00
DNF 157 COLLADON JACOPO ITA TEAM NOVO NORDISK DEVELOPMENT – USA 00.00
DNF 159 GODTS KOBE BEL TEAM NOVO NORDISK DEVELOPMENT – USA 00.00
DNF 162 KOVAR STEFAN AUT TIROL KTM CYCLING TEAM – Austria 00.00
DNF 163 PAUMANN DAVID AUT TIROL KTM CYCLING TEAM – Austria 00.00
DNF 171 GOTZINGER VALENTIN AUT WSA KTM GRAZ P/B LEOMO – Austria 00.00
DNF 172 MARBLER STEFAN AUT WSA KTM GRAZ P/B LEOMO – Austria 00.00
DNF 174 KABAS MAXIMILIAN AUT WSA KTM GRAZ P/B LEOMO – Austria 00.00
DNS 20 MORO MANLIO ITA ZALF EUROMOBIL FIOR 00.00
DNS 89 SANLAVILLE MATHIAS FRA AG2R CITROEN TEAM U23 – France 00.00
DNS 95 VINOKUROV ALEXANDRE KAZ ASTANA QAZAQSTAN DEVELOPMENT TEAM – Kazakhstan 00.00
DNS 97 JØRGENSEN ADAM HOLM DEN BHS – PL BETON BORNHOLM – Denmark 00.00
DNS 114 PICKERING FINLAY GBR EQUIPE CONTINENTAL GROUPAMA FDJ – France 00.00
DNS 130 WEINBERG ROI ISR ISRAEL CYCLING ACADEMY – Israel 00.00
DNS 144 PECNIK TEO SLO LJUBLJANA GUSTO SANTIC – Slovenia 00.00
DNS 150 TRASTOUR LORIS FRA SWISS RACING ACADEMY – Switzerland 00.00